Základní myšlenkou, se kterou vám možná polezu na nervy, ale kterou bych přesto ráda řekla, je:  dostatek vitaminu D v těle není starost vašeho lékaře, ale vaše. Jak na to?

Není problém si nechat hladinu vitaminu D laboratorně proměřit. Můžete se zeptat vašeho ošetřujícího lékaře. Pokud vám napíše žádanku, máte vyhráno. Vše hradí vaše zdravotní pojišťovna. Pokud ne, bohužel nepatříte mezi indikované pacienty. Předpis má svoje regule. Můžete požádat o tuto službu jako samoplátce.

Cena je různá. Nejčasteji kolem 1400,-Kč. Ale nenechte se odradit a hledejte. Určitě se ve vašem okolí nachází alespoň jedna laboratoř za rozumnější cenu (většinou při nemocnicích nebo transfúzních stanicích).

Vyplatí se nechat si hodnotu vitaminu D alespoň 2x za rok proměřit. Optimální hladina vitaminu D v séru se pohybuje mezi 100 – 150 nmol/l . Běžně tolerované rozmezí je 75nmol/l – 250 nmol/l .

Pokud čerpáte informace ze zahraničních webových stránek, hodí se znát převod z ng /ml na nmol/l = ng/ml krát 2,5. Přestože stále existuje diskuze o tom, kolik vitamínu D skutečně potřebujeme, u nás je tolerovatelná spodní hranice 50 nmol/l . Za výrazně nedostatečnou je považovaná hodnota pod 25 nmol/l. Dlouhodobé snížení může vést k rozvoji chronických nemocí.

VITAMIN D JAKO DOPLNĚK STRAVY

Suplementace vitaminu D, přesněji vitamínu D3 (cholekalciferolu) je takřka nutností.

Podle posledních výzkumů se pohybuje denní dávka vitamínu kolem 1000 až 2000 I.E.  Abyste si byli jistí denním množstvím nutným k suplementaci ve vašem konkrétním případě, poraďte se svým lékařem nebo je možné použít orientačně online kalkulačku vitaminu D např. na https://www.grassrootshealth.net/project/dcalculator/.

Vyplatí se nebrat jakékoliv kapky. Doporučuji dát si práci a pořídit kapky vitaminu D3 v biokvalitě v kokosovém MCT oleji, bez GMO, želatiny, lepku, laktózy, příchutě, bez barviv a stabilizátorů. Lépe v doprovodu vitamínu K2. Většinou v dávce 1000 I.E. vitamínu D v jedné kapce. I když to zní náročně, uvidíte, že jich je v nabídce dostatek.

Kapky berte vždy s jídlem (jsou rozpustné v tucích). Užívání vitamínu D je bezpečné, není drahé a je velmi velmi efektivní. Jen začít.

KTERÉ PŘEDSUDKY JE POTŘEBA ODSUNOUT DO HISTORIE?

Pobyt na slunci škodí a zvyšuje riziko vzniku melanomu. Bylo prokázáno, že pravidelné rozumné slunění, resp. dostatečné množství vitaminu D v krvi naopak riziko vzniku melanomu snižuje.

Musíme se chránit silnými opalovacími faktory. Opálení zajišťuje UVA složka slunečního záření, tvorbu vitamínu D UVB. Silné UV filtry nepropouští UVB záření a brání vytvoření vitaminu D v pokožce. Navíc chemické látky obsažené v této kosmetice jsou kůží vstřebávány a toxicky zatěžují naše vnitřní prostředí. Je lepší být v expozici slunci rozumný. Chránit si hlavně extrémně vystavená místa na kůži (nos, uši, krk).  Používat přírodní krémy bez chemických látek. Také vnitřní ochrana např. betakaroteny a karotenoidy je na místě.

Určitě ho mám dost, vitamin D beru celou zimu. Poměrně často se s tím setkávám. I při jeho užívání, možná zažijete po vyšetření překvapení. Z obavy před předávkováním někteří lékaři stále ještě rutinně doporučují v dobré víře v podstatě léčebně neefektivní dávky. To platí dokonce i přesto, že se vitaminem D obohacuje dost potravin. Tato opatření vedla  k odstranění projevů rachitidy, ale vyšší léčebný efekt mají podle posledních výzkumů podstatně vyšší dávky.

Suplementace vitaminem D může způsobit předávkování. Tato obava je zbytečná. I když je předávkování teoreticky možné, může k němu dojím pouze zásadně chybným dávkováním.

Když jím dost ryb a chodím na sluníčko, nepotřebuji vitamin D jako doplněk stravy. Toto může platit v létě. Ryby denně -troufám si tvrdit-nejíte a sluníčko v naší zeměpisné šířce v zimě a na jaře je příliš nízko nad obzorem, takže UVB složka v slunečním záření prakticky chybí.   Nejméně chybí vitamín D v září.

Opalování v solariu není zdravé. Nadměrné opalování v nekvalitním solariu není zdravé. Jinak opalování považuji v zimě za velmi prospěšné (pokud vaším cílem nebude snědá indiánská babička).

CO BYSTE JEŠTĚ MĚLI VĚDĚT

Přirozené zdroje vitamínu D2 – tučné mořské ryby, játra (tresčí i ostatní), vaječný žloutek, mléko. Množství vždy záleží na kvalitě prostředí, kde dotyčné druhy žijí.

Tvorbu vitaminu D v kůži snižuje – znečištění ovzduší, suchá kůže u starých lidí, vše, co pokožku odmašťuje včetně častých koupelí s mýdlem v horké vodě, silně pigmentovaná kůže a oblečení.

Příjem 1000 I.E. denně několik měsíců zvedne hladinu vitamínu D v séru o 25 nmol/l.

Slunění v našem zeměpisném pásmu – stačí k vytvoření dostatečného množství vitaminu D 15 – 20 minut slunění slunění v létě mezi 10tou a 16tou hodinou. Platí pro slunění celého těla. Takto získáte 20000 I.E vitaminu D3.

U obézních jedinců je nutné navýšit denní dávku o 17% na každých 10 kg nadváhy – velké množství tuku na sebe vitamín D váže a tím stahuje z krevního oběhu. Může i toto hrát roli v obezitě coby rizikovém faktoru Covid 19?

Pokud nemáme žádný jiný zdroj – můžete vzít jednou týdně 30 kapek s 1000 I.E. v jedné kapce.

Zdroje:

https://www.grassrootshealth.net/ a https://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_D